با انتخاب گل‌های پاک‌کننده هوای منزل را از آلودگی‌ها پاك كنید

اكسیژن‌های خانگی!

نویسنده: مهتاب خسروشاهی شماره: 169
زمستان امسال روی خوش به مردم به‌ویژه مردم تهران نشان نداد. نگویید باران بارید و برف آمد چون دو سه‌بار بارش باران و یک‌بار بارش برف نصفه و نیمه، دردی از هوای تهران دوا نکرده و نمی‌کند. بنابراین میزان آلودگی هوا افزایش یافته و به این ترتیب حتی در منزل هم هوای آلوده را مهمان ریه‌های‌مان می‌کنیم اما برای تصفیه هوای داخل منزل، کافی است کمی سلیقه به‌خرج بدهید و با انتخاب گل‌هایی که هم هوای منزل را تصفیه می‌کنند و هم فضا را زیباتر، اکسیژن مورد نیاز خانه را تامین کنید...
زمستان امسال روی خوش به مردم به‌ویژه مردم تهران نشان نداد. نگویید باران بارید و برف آمد چون دو سه‌بار بارش باران و یک‌بار بارش برف نصفه و نیمه، دردی از هوای تهران دوا نکرده و نمی‌کند. هوای کلانشهر تهران با نزدیک‌تر شدن به عید نوروز آلوده‌ترهم می‌شود به این دلیل که اغلب ما برای خرید، خودروی شخصی را ترجیح داده و فارغ از اینکه چند ساعت بین ترافیک گره‌خورده تهران می‌مانیم، برای خرید بیرون می‌رویم. بنابراین میزان آلودگی هوا افزایش یافته و به این ترتیب حتی در منزل هم هوای آلوده را مهمان ریه‌های‌مان می‌کنیم اما برای تصفیه هوای داخل منزل، کافی است کمی سلیقه به‌خرج بدهید و با انتخاب گل‌هایی که هم هوای منزل را تصفیه می‌کنند و هم فضا را زیباتر، اکسیژن مورد نیاز خانه را تامین کنید آن‌وقت دیگر نیاز به هزینه چند میلیونی خرید دستگاه‌های تصفیه هوا هم نخواهید داشت. این گیاهان از همین روزهای مانده به بهار نو تا همیشه می‌توانند همراه ریه‌های ما بوده و هوای خانه را تصفیه کنند. هر یك از این گل‌های آپارتمانی، یكی یا چندتا از آلاینده‌های موجود در هوا را از میان می‌برند.
a1.jpg
پاپیتال انگلیسی، پاک‌کننده فرمالدئید
اگر کمی به دیوار خانه‌ها دقت کنید، نوع دیگر آن یعنی پاپیتال ویژه فضای باز را خواهید دید. آن نوع پاپیتال برگ‌های بیضی شکل و بدون شیار داشته و تقریبا شبیه به قلب است. اما « پاپیتال انگلیسی» برگ‌های ظریفی داشته و مانند تصویر، برگ‌های آن دالبرهای تیزی دارد. این پاپیتال ویژه فضای بسته بوده و برای تصفیه هوای داخل اتاق استفاده می‌شود.البته بعضی از انواع آن نیز برای پرورش در فضای باز هم سازگار هستند. رنگ این گیاه از سبز تا نقره‌ای متغیر است. بعضی از انواع آن لب نقره‌ای هستند. این گیاه آویزی است. بنابراین فضای کمی را به لحاظ افقی اشغال می‌کند. بهترین مکان قرار دادن این گیاه، بالای کانتر آشپزخانه اپن است. به این ترتیب فضای نشیمن و آشپزخانه به طور همزمان تصفیه شده و از طرفی آویزی بودن آن فضای باغی را در خانه ایجاد می‌کند. این گیاه برای آویزان کردن کنار پنجره پذیرایی و اتاق خواب نیز مناسب است. بعضی اصطلاحا به این گیاه «عَشَقه» می‌‌گویند اما این گیاه عشقه نیست و فقط از نظر ظاهری شبیه به این گیاه است.
عملکرد:در زمان آلودگی هوا، با افزایش تعداد برگ‌های سبز،جذب «فرمالدئید» موجود در هوای منزل را افزایش داده و به این ترتیب میزان این نوع آلاینده را کاهش می‌دهد.
شیوه نگهداری:میزان رطوبت خاک آن باید متوسط باشد. هرچه خاک آن خشک‌تر باشد، برگ گیاه تیره‌تر می‌شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و ازبین رفتن آن می‌شود. در فصل‌های گرم سال هفته‌ای دوبار و در زمستان هفته‌ای یک بار به آن آب بدهید. اگر داخل زیرگلدانی کمی سنگ‌ریزه بریزید، هم میزان تماس آب با گلدان کم شده و ریشه نمی‌پوسد و هم اینکه این کار به تبخیر تدریجی آب کمک کرده و باعث می‌شود گیاه همیشه رطوبت مناسب داشته باشد. پاپیتال انگلیسی به سایه- آفتاب نیاز دارد و آفتاب زیاد باعث چروک خوردن برگ‌ها می‌شود. حداکثر دمای قابل تحمل 18 و حداقل 8 درجه سانتی‌گراد است. درصورت گرم بودن و کاهش رطوبت هوا با اسپری روی برگ‌‌ها را غبارپاشی کنید. شاخه‌های این گیاه را هرس کنید و پس از ریشه دار شدن آنها داخل آب، در فصل بهار آنها را قلمه بزنید.
a2.jpg
زبان مادر شوهر، پاک‌کننده دی‌اکسید کربن
اسمش خطرناک است اما به دلیل تاثیری که در پاکسازی هوای خانه دارد، می‌توان از اسم خطرناکش چشم‌پوشی کرد! اسم علمی‌ زبان مادر شوهر، «سانسیویریا تریفاسکیاتا» است. این گیاه به نور ملایم نیاز دارد. سانسیویریا تریفاسکیاتا برگ‌هایی بلند داشته و گل ندارد. زبان مادرشوهر همیشه سبز است و60گونه مختلف دارد. ارتفاع این گیاه تا 50سانتی‌متر هم می‌رسد. لبه برگ‌های این گیاه زرد کمرنگ بوده و بعضی از انواع آن راه‌راه زرد، سبز است.
عملکرد:زبان مادر شوهر بالاترین توان تولید اکسیژن با جذب دی‌اکسیدکربن هوا هنگام شب و تولید اکسیژن هنگام روز را دارد. بنابراین اگر منزل شما در نقطه‌‌ای از شهر است که بیشتر درمعرض آلودگی است، حتما این تصفیه‌خانه طبیعی را به منزل‌تان بیاورید. این گیاه علاوه بر عملکردی که دارد، می‌تواند دو آلاینده ‌بنزن و ‌فرمالدئید را نیز از بین ببرد. یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای این گیاه، اتاق خواب خود و فرزندتان است تا هوا کاملا تصفیه شود.
شیوه نگهداری:خاک این گیاه نباید زیاد مرطوب باشد. بنابراین هفته‌ای دو بار آبیاری این گیاه کافی است. به نور ملایم به شکل سایه- آفتاب نیاز دارد اما اگر نورآفتاب بسیار کم باشد، نقش برگ‌های آن از بین می‌رود. رطوبت این گیاه باید بین 70 تا 90درصد باشد. به این ترتیب بد نیست برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه، گاهی از بخور استفاده کنید. برای تامین کود مورد نیاز، هفته‌ای یک‌بار با میزان 3گرم در یک لیتر آب کود را مخلوط کرده و به گیاه بدهید. البته کوددهی باید از فروردین تا مهر انجام شود. مخلوط خاک برگ و خاک ماسه بهترین خاک برای این گیاه است. درجه حرارت مناسب این گیاه 17درجه سانتی‌گراد است.
a3.jpg
رافیس اکسلسا، پاک‌کننده آمونیا
اسم این نوع درخت نخل جالب است؛ نخل خانم خانه! البته اسم علمی این گیاه «‌رافیس اکسلسا» است اما چون نگهداری آن در منزل آسان است به آن نخل خانم خانه می‌گویند. این گیاه به‌طور همزمان رشد طولی و عرضی دارد اما بهتر است هرس کردن گیاه به شکلی انجام شود که گیاه رشد طولی مناسبی داشته باشد. در آخرین پژوهش‌های انجام شده توسط سازمان هوایی ناسا، این گیاه از 10نمره امتیاز تاثیر در پاک‌سازی هوای خانه، حائز امتیاز هشت و نیم شده است.  بهترین مکان برای نگهداری این گیاه، کنار ستون‌های خانه، نزدیک به پنجره  است.
شیوه نگهداری:این نوع نخل نیاز به دمای معمولی اتاق دارد. اگر چه می‌تواند دمای زیرصفر را نیز تحمل کند. این گیاه به نور کافی و رطوبت نیاز دارد. بنابراین باید آن را در معرض نور خورشید قرار داده و هر روز به اندازه‌ای که خاک آن مرطوب شود، آب دریافت کند. این گیاه ماندگار است به این دلیل که ضمن شرایط معمولی نگهداری به اغلب آفت‌های گیاهی نیز مقاوم است. ارتفاع این درختچه تا چند متر هم می‌رسد.
عملکرد:رافیس اکسلسا از بین برنده آلاینده‌های هوای داخل منزل به‌ویژه «آمونیا» است. این ترکیب برای دستگاه تنفسی به شدت مضر بوده و بالا رفتن مقدار آن در هوای منزل می‌تواند سرطان‌زا باشد. منبع اصلی این ترکیب آلاینده، پاک‌کننده‌ها، الیاف مصنوعی مانند پرده، روی‌مبلی، فرش ماشینی و انواع رنگ‌هاست. نکته مهم‌تر درباره این گیاه، تاثیر آن در افزایش رطوبت هوای منزل است. این تاثیر به حدی است که در فصل زمستان وجود حداقل دو عدد از این نخل‌ها در منزل می‌تواند مانند بخور طبیعی عمل کرده و کمبود رطوبت هوای خشک فصل زمستان را جبران کند.
 برای تصفیه هوای داخل منزل، کافی است کمی سلیقه به‌خرج بدهید و با انتخاب گل‌هایی که هم هوای منزل را تصفیه می‌کنند و هم فضا را زیباتر، اکسیژن مورد نیاز خانه را تامین کنید
a4.jpg
سرخس بوستون، پاک‌کننده آرسنیک
تصویر گلدان‌هایی که در سبد‌های گردی قرار داشته و برگ‌های‌شان را مثل دختربچه‌ها در باد پریشان کرده‌اند، زیباست اما می‌دانید این تصویر بیشتر مربوط به کدام گیاه است؟ سرخس بوستون. این گیاه اولین‌بار در دوره ملکه ویکتوریا برای تزیین داخلی سرسراها استفاده شد و بعد از آن به یکی از گل‌های زیبای حاضر در منزل به‌ویژه راهروها و راه‌پله‌ها تبدیل شد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای از بین بردن آلاینده‌های محیط‌های بسته مانند منزل و محل کار است. برگ‌های این گیاه نیز بلند و زیبا بوده و تصویر زیبایی دارند. البته نگهداری آن در کشوری مانند انگلیس که بیش از نیمی از سال هوا بارانی و ابری است، کار آسانی است اما نگهداری آن در هوای گرم و خشک تهران کمی مشکل اما امکان‌پذیر است. این گیاه به رطوبت زیاد نیاز دارد. سرخس بوستون ساقه نداشته و برگ‌ها مستقیما از ساقه زیرزمینی این گیاه رشد می‌کنند.
 شیوه نگهداری: خاک این گیاه باید مرطوب باشد اما به این معنی نیست كه خاك خیسی داشته باشد. برای اینکه خاک سرخس همیشه مرطوب باشد، بهترین کار استفاده از روش تبخیر تدریجی است. برای این منظور زیرگلدانی بزرگ‌تر از اندازه گلدان بخرید. داخل آن سنگریزه ریخته و سپس گلدان سرخس را داخل آن بگذارید. داخل زیرگلدانی آب بریزید. حرارت طبیعی اتاق باعث تبخیر آب داخل زیرگلدانی و تامین رطوبت مورد نیاز خاک می‌شود. به این ترتیب بدون آسیب به ریشه، همیشه خاک مرطوب خواهد بود. این گیاه در نور کم هم رشد می‌کند اما هر چه نور بیشتر باشد رشد آن بهتر است اما نور آفتاب نباید مستقیم به آن بتابد. بهترین نور، نوری است که از پشت پنجره به آن بتابد. محدوده دمایی قابل تحمل برای این گیاه بین 10 تا 30درجه سانتی‌گراد است اما بهتر است دما بین 17 تا 22 تنظیم شود. بافت خاک مناسب سرخس باید سبک و مغذی باشد.
عملکرد:اصلی‌ترین اثر این گیاه روی از بین بردن آلاینده « فرمالدئید» است. این ترکیب علاوه‌بر اینکه در اثر آلاینده‌های زیست محیطی به خانه راه پیدا می‌کند در چسب به کاررفته برای وسایل چوبی مانند کابینت، مبلمان، تخت و کمد نیز استفاده می‌شود. علاوه بر فرمالدئید این گیاه می‌تواند آلاینده جیوه و آرسنیک را نیز از بین برده و به این ترتیب هوای خانه را پاک کند.
a5.jpg
طوق طلایی، پاک‌کننده مونوکسید‌کربن
برگ‌های طوق طلایی یا  پوتوس طلایی یا  اپی‌پریمنوم آئورئوم شبیه قلب بوده و در ناحیه اتصال برگ به دمبرگ رنگ طوق زرد- طلایی رنگی دیده می‌شود. البته رگه‌هایی هم به این رنگ در سطح برگ وجود دارد. طوق طلایی که به برگ‌های نرم و لطیف و رشد سریع آن معروف است یکی دیگر از گیاه‌های تصفیه‌کننده هوای منزل است. ساختار رشد این گیاه شبیه درخت مو است و از ویژگی‌های آن همین انعطاف‌پذیری است. به این ترتیب می‌توانید گلدان را در قسمتی از خانه بگذارید که امکان بالارفتن ساقه و برگ‌های این گیاه  وجود دارد. اگر میزان نور زیاد باشد، رنگ برگ‌های آن تیره‌تر می‌شود. طوق طلایی از آن گل‌هایی است که هر چند نگهداری‌اش آسان است اما درعوض با ورود هر کسی به اتاق کار یا منزل‌تان، چشمش را می‌دزدد! محل اصلی عمل‌آوری این گیاه، باغ‌های گل محلات در استان مرکزی کشورمان است.
 شیوه نگهداری: اگر این گیاه را از ابتدا نزدیک پنجره و نور آفتاب قرار دهید، برگ‌ها، سبز تیره خواهند شد اما اگر این گیاه در وضعیت سایه‌ - آفتاب قرار گیرد، رنگ‌ برگ‌های سبز روشن شده و میزان رگه‌های زرد- طلایی آن بیشتر می‌شود. خاک این گیاه نباید خشک شود بنابراین آبیاری روزانه به‌قدری که رطوب آن فراهم شود، کافی است. این گیاه را از هرجای شاخه که جدا کرده و داخل آب قرار دهید، ریشه داده و می‌توانید آن را بکارید. بهتر است با نخ، مسیر حرکت شاخه‌ها را به هر سمتی که می‌خواهید هدایت کنید تا در خانه، این گیاه مثل مو دیوار را بگیرد. برای دوام بهتر، بد نیست با اسپری هر از گاهی روی برگ‌ها را گردپاشی کنید. طوق طلایی تا دمای 30درجه‌ سانتی‌گراد را هم تحمل می‌کند اما بهترین دما بین 17 تا 20درجه سانتی‌گراد است.
عملکرد:مانند اغلب گیاهان خانواده مو، این گیاه نیز از بین برنده فرمالدئید است اما طوق طلایی علاوه‌بر این ویژگی باعث جذب گاز مضر مونوکسید کربن و بنزن نیز می‌شود. شاید کمی عجیب باشد اما قرار دادن یک یا دو عدد از این گلدان داخل پارکینگ، به‌ویژه اگر فضای آن بسته باشد، باعث از بین بردن گاز مونوکسیدکربن می‌شود. اگر منزل‌تان در محلی است که به اتوبان یا محل تردد خودروها نزدیک است، حتما این گلدان‌ را در منزل و کنار پنجره بگذارید.
t272-1a.jpg
لی‌لی صلح، پاک‌کننده استون
گیاه  اسپاتی‌فیلوم که به آن  لی‌لی یا  لی‌لی صلح یا دوستی هم می‌گویند، 40گونه مختلف دارد. این گیاه سمی است اما به انسان آسیب نمی‌رساند. این گیاه از گیاهانی است که برگ‌های گسترده داشته و گل هم دارد. رنگ‌ گل‌های آن سفید، صورتی کمرنگ، قرمز و قرمز ماتیکی است. برگ‌های آن سبز براق بوده و ارتفاع این گیاه به 60سانتی‌متر هم می‌رسد. بهترین مکان برای قرار دادن این گل، اتاق پذیرایی است. به این دلیل که گل‌های زیبای آن به اتاق جلوه خاصی می‌دهد. اتاق خواب هم انتخاب خوبی برای حضور  اسپاتی‌فیلوم با گل‌های خاص و زیبایش است.
شیوه نگهداری:  نور این گیاه باید معتدل بوده و در سایه کامل یا آفتاب شدید قرار نگیرد. قرار گرفتن در معرض باد شدید نیز به این گیاه آسیب می‌رساند. بنابراین اگر مسیر پنجره‌های منزل به شکلی است که با بازکردن آنها لی‌لی صلح درمعرض کوران باد قرار می‌گیرد، گل را در آن محل قرار ندهید. دمای هوا بین 15 تا 23 درجه سانتی‌گراد مناسب است. اما دمای تا 32 درجه را هم تحمل می‌کند به شرطی که روی برگ‌ها با اسپری غبارپاشی کنید. خاک گیاه باید همیشه نیمه مرطوب بوده و سبک باشد. برای آنکه خاک این گیاه همیشه رطوبت مناسب داشته باشد از سنگریزه داخل زیرگلدانی استفاده کنید. به این ترتیب آب بین سنگ‌ها حبس شده و به‌تدریج تبخیر می‌شود. درصورتی که شرایط دمایی، نور و آب نامناسب باشد نوک و حاشیه برگ‌ها می‌سوزد. شرایط نامناسب باعث اختلال در گلدهی گیاه و کوچک شدن اندازه برگ‌ها نیز می‌شود. به این نشانه‌ها دقت و با تامین نیازهای گل دوباره آن را زنده کنید.
عملکرد:این گیاه از بین برنده آلاینده بنزن است. این آلاینده سرطان‌زا با وجود این گیاه در خانه، از بین خواهد رفت. علاوه‌بر اینکه این آلاینده معمولا در رنگ، واکس مبل و پارکت نیز وجود دارد، با نزدیک شدن به نوروز نیز استفاده از رنگ و واکس افزایش پیدا می‌کند. بنابراین وجود این گل در خانه می‌تواند آلاینده بنزن را از بین ببرد. از سوی دیگر، این گیاه  از بین‌برنده « استون» است. این ماده نیز در بعضی از پاک‌کننده‌ها، چسب و پاک‌کننده لاک ناخن وجود دارد.
a6.jpg
بگونیا، پاک‌کننده تولوئن
گل‌های این گیاه فوق‌العاده زیبا بوده و در رنگ‌های قرمز، سفید، زرد، نارنجی، صورتی و گلبهی وجود دارد. بگونیا به دلیل گل‌های زیبایش یکی از بهترین تزیین‌های خانه شما بوده و رنگ‌های خاص آن حتی می‌تواند با رنگ دکوراسیون منزل هم هماهنگ شود.
شیوه نگهداری: خاک این گل باید مخلوطی از خاک برگ و ماسه باشد تا سبک بوده و آب را بیش از حد در خود نگه ندارد. برای آنکه این گیاه رشد مناسب داشته باشد از ابتدای فروردین تا آبان یک بار در هفته کمی از محلول یک گرم در لیتر تقویت‌کننده گیاه را به خاک اضافه کنید. بگونیا به آبیاری متوسط و در صورت گرم شدن هوا به آبیاری روزانه نیاز دارد. دمای مورد نیاز آن دمای معمولی یعنی تا 25 درجه سانتی‌گراد بوده و بهتر است نور تابیده به آن نیز سایه- آفتاب باشد.
عملکرد:بگونیا یکی از شاخص‌ترین فیلترهای هوا در مقابل دو آلاینده بنزن و تولوئن است. این ترکیب‌ها علاوه بر اینکه از سوخت‌ ناقص خودروها ایجاد می‌شود، در انواع چسب، واکس و به طور کلی موادی که خاصیت چسبندگی دارند مانند چسب چوب وجود دارد. بنابراین وجود چند گلدان کوچک از این گل زیبا ضمن شاداب کردن فضای خانه باعث از بین رفتن این آلاینده‌ها می‌شود.
a8.jpg
خون سیاووشان، پاک‌کننده زایلن
دراسنای لبه قرمز که به خون سیاووشان معروف است، گیاهی با برگ‌های باریک و بلند است که دوطرف آن رگه باریک قرمز تیره دیده می‌شود. این گیاه همیشه سبز است و ارتفاع آن تا 30سانتی‌متر هم می‌رسد.این نوع دراسنا نسبت به انواع دیگر مقاوم‌تر بوده و ساختار ساقه و برگ آن نیز خاص‌تر است. رنگ و مدل خاص برگ‌های آن زیبا بوده و برای سالن پذیرایی یا دفتر کار مناسب است.  
شیوه نگهداری:  این گیاه به نور زیاد اما غیرمستقیم نیاز دارد. خون سیاووشان دمای بین 15  تا 24درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. در تابستان نیاز به هفته‌ای دو بار و در زمستان نیاز به هفته‌ای یک‌بار آبیاری دارد. هفته‌ای دو تا سه بار هم باید روی برگ‌ها را با اسپری غبارپاشی کنید. هر دو هفته یک بار هم باید، طبق دستور به این گیاه  کود مخصوص گیاهان زینتی بدهید. خون سیاووشان تحمل کم آبی را ندارد، بنابراین نسبت به آبیاری آن دقیق باشید. علاوه‌بر اینکه کود آن نیز باید مناسب باشد تا رشد گیاه مختل نشود. هر سال گلدان آن را عوض کنید تا جا برای رشد ریشه‌ها کافی باشد. یکی از نشانه‌های کمبود نور، پژمردگی برگ‌هاست که باید به آن رسیدگی کنید. پوسیدگی انتهای برگ‌ها نیز دلیل دیگری برای پژمردگی برگ‌هاست. این گیاه، گل ندارد.
عملکرد:خون سیاووشان به‌طورخاص باعث از بین رفتن گاز زایلن، تری‌کلرواتیلن و  فرمالدئید می‌شود. این ترکیب‌ها علاوه‌بر اینکه در آلاینده‌های هوا وجود دارند در ترکیب‌ بتونه، لاک‌الکل و لاک هم استفاده می‌شود. یکی از بهترین مکان‌ها برای استفاده از این گیاه، آرایشگاه‌های زنانه یا کارخانه‌های رنگرزی است تا بوی رنگ ولاک و لاک الکل از بین رفته و هوا پاکیزه شود.
a9.jpg
بنفشه آفریقایی، پاک‌کننده مغز
این گل زیبا که به اسم  آپونانتا، سنت پولیا هم خوانده می‌شود. گفته‌ می‌شود این گل اولین بار سال1892 میلادی توسط یک نظامی آلمانی به نام  سنت پل در تانزانیا شناسایی شد و همین نام، اولین نام این گیاه زیبا شد اما بعدها به دلیل رشد آن در بخش‌های گرمسیری شرق آسیا به نام ‌بنفشه آفریقایی معروف شد. بنفشه آفریقایی در گونه‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارد. این گل را یکی از زیباترین گل‌های دنیا می‌شناسند به این دلیل که علاوه بر گل، برگ‌های آن نیز خاص و زیباست. تنوع رنگ، شکل گل و گلبرگ‌های بنفشه آفریقایی زیاد بوده و همین باعث شده تا هر سلیقه‌ای را راضی کند. این گل یکی از گل‌هایی است که سازمان فضایی ناسا رتبه 9 از 10 را به دلیل تاثیرش در آلودگی هوا به آن داده است. تنوع رنگی آن از سفید، گلبهی، صورتی تا بنفش تیره متغیر است. گل‌ها و برگ‌ها نیز در انواع ساده و لبه چین‌دار وجود دارد.
شیوه نگهداری: این گیاه نیاز به نور دارد اما از آفتاب شدید فراری است و به نور پشت شیشه نیاز دارد. اگر می‌خواهید آن را در فضای کاملا بسته و دور از نور آفتاب پرورش دهید، از لامپ مهتابی که به‌طور مستقیم روی گل می‌تابد، کمک بگیرید. این نور باعث سوختگی برگ‌ها نمی‌شود. روی این گیاه نباید به‌طور مستقیم آب بریزید. کافی است زیر گلدانی آن را هر روز پر آب کنید تا به‌تدریج آب تبخیر شده و ریشه و خاک را سیراب و مرطوب کند. بهترین دمای مورد نیاز این گیاه، دمای 22درجه سانتی‌گراد یعنی دمای اتاق است. برای تقویت آن نیاز به خاک ویژه بنفشه آفریقایی است که می‌توانید آن را از گل‌فروشی‌ بخرید. قطره تقویت‌کننده گلدهی نیز از دیگر نیازهای این گیاه است که باید طبق دستور در آب گلدان بریزید تا به تدریج جذب ریشه شود. اگر گل پشت پنجره قرار داده‌اید، هر روز کمی پنجره را باز کنید تا بنفشه هوای تازه دریافت کند. این نکته را فراموش نکنید که یکی از عوامل ایجاد آفت در این گیاه، رطوبت بیش از حد است. بنابراین مراقب باشید تا زیرگلدانی این گیاه به حد مناسب آب داشته باشد تا رطوبت زیاد باعث ایجاد آفت نشود. برای قلمه زدن آن کافی است برگ‌های سالم را جدا کرده، داخل آب بگذارید و به محض جوانه زدن اولین ریشه آن را داخل خاک بنفشه آفریقایی، داخل گلدان کوچک بکارید.
عملکرد:این گیاه به طور مستقیم دی‌اکسید‌کربن هوا را دریافت و به اکسیژن تبدیل می‌کند. به دلیل تاثیر بسیار زیاد آن در تبدیل دی‌اکسید‌کربن به اکسیژن، پژوهشگران معتقدند داشتن یک عدد از این گلدان در اتاق خواب باعث افزایش میزان اکسیژن اتاق خواهد شد. این مساله باعث تنظیم عملکرد سلول‌های مغز با تامین اکسیژن مورد نیاز آن  می‌شود. به همین دلیل به این گیاه، پاکسازی‌کننده مغز می‌گویند. این گیاه آلاینده‌های ناشی از سوخت ناقص خودروها را نیز از بین می‌برد.
a10.jpg
گل عنکبوتی، پاک‌کننده بنزن
مثل عنکبوت ترسناک نیست، بلکه برعکس، گل‌های زیبای سفید، بنفش و صورتی ریز آن زیبایی این گیاه را چند برابر می‌کند. برگ‌های این گیاه نازک و آویزی بوده و گل‌ها روی شاخه‌های بسیار نازک رشد می‌کنند. رنگ این گل‌ها سفید است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی به‌ویژه برزیل و آرژانتین است. ارتفاع این گل تا 150سانتی‌متر هم می‌رسد.
 شیوه نگهداری: برای تکثیر باید دانه این گیاه را بکارید. پس از رشد دانه‌ها و بزرگ‌تر شدن گیاه، نگهداری آن آسان است. بهترین خاک برای رشد این گیاه، خاک زهکشی شده و سبک است. گل عنکبوتی نیاز به آب زیادی  نداشته و باید خاک آن تقریبا خشک باشد.  درجه حرارت مناسب این گیاه تا 25 درجه سانتی‌گراد است البته دمای تا 34 درجه را نیز تحمل می‌کند. سرما و باد سرد برای این گیاه خطرناک است و آن را خشک می‌کند. گل عنکبوتی به نور زیاد نیاز دارد، بنابراین بهتر است آن را کنار پنجره و مکانی که نور به صورت غیرمستقیم اما زیاد به آن می‌تابد، قرار بدهید.
عملکرد: این گیاه باید به‌صورت آویز قرار گیرد تا آسیبی به برگ‌های آن نرسد. گل عنکبوتی با از بین بردن فرمالدئید و بنزن هوای خانه را پاک می‌کند.
ficus1.jpg
بنجامین، پاک‌کننده چسب چوب
این درختچه که نام کامل آن فیکوس بنجامین است، درختچه بسیار حساسی بوده و باید با ملایمت با آن رفتار کرد. در غیر این صورت برگ‌هایش ریخته و با زندگی خداحافظی می‌کند. رنگ برگ‌های این درختچه زیبا متنوع است. بعضی از انواع آن سبز کامل، بعضی دیگر مخلوط سبز- کرم و بعضی دیگر کرم رنگ است. البته در انواعی که بیشتر برگ‌ها کرم‌رنگ است، تعدادی برگ سبز نیز بین آنها دیده می‌شود! انواع ابلق با برگ‌های سبز و سبز- کرمی در کشورمان پرورش می‌یابند.  بعضی از انواع نیز فقط حاشیه کرم رنگ‌ دارند. زادگاه این گیاه، جنوب، جنوب‌شرقی آسیا و استرالیاست.
 شیوه نگهداری: اگر به خوبی از این گیاه نگهداری کنید تا سال‌ها خانه‌تان را زیبا و سرسبز می‌کند. خانواده  موراسه که بنجامین نیز جزو آن است از بهترین و سازگارترین گیاهان آپارتمانی هستند. اگر این گیاه در خارج از آپارتمان قرار گیرد، ارتفاع آن به پنج متر هم می‌رسد. بنجامین به نور زیاد نیاز دارد. بنابراین حتما آن را کنار پنجره بگذارید. این گیاه به آب نیز حساس است به‌ویژه اگر در فصل سرما به اندازه کافی آب نخورد، خزان کرده و برگ‌های آن می‌ریزند. بهترین دمای نگهداری این گیاه، 19 درجه سانتی‌گراد است اما دمای کمی بالاتر را هم تحمل می‌کند. خاک مورد علاقه این گیاه، مخلوط خاک‌برگ،خاک معمولی و ماسه است. اگر مشاهده کردید برگ‌های جدید آن ریز است حتما گلدان را تعویض کرده و به گیاه کود بدهید. برای این که به نتیجه بهتری برسید، بهتر است تغذیه مصنوعی نیز برای آن در نظر بگیرید. به دما و رطوبت نیز دقت کنید چون هوای گرم و خشک نیز باعث ریزش برگ‌ها می‌شود. برای آنکه رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود هر روز آن را غبارپاشی آب کنید. مکان این گیاه را زیاد تغییر ندهید.  
عملکرد:بهترین مکان نگهداری این درختچه، پشت پنجره اتاق پذیرایی، نشیمن یا هرجایی است که مبل و صندلی وجود دارد. به این دلیل که بنجامین آلاینده‌های موجود در مبلمان مانند  بنزن، ‌فرمالدئید،چسب چوب و تری‌کلرواتیلن را از بین می‌برد. این گیاه می‌تواند سرب موجود در آلاینده‌های محیطی را که به هوای داخل راه پیدا می‌کنند را نیز از بین ببرد.
a11.jpg
کریسانتمون، پاک‌کننده بنزن
گل داوودی یا کریسانتمون گلی پُر پر با گلبرگ‌های ظریف و رنگارنگ است. داوودی سفید معروف‌ترین رنگ آن بوده و در رنگ‌های بنفش، زرد، نارنجی، صورتی، گلبهی، مخلوط و لب قرمز وجود دارد. با دست‌کاری ژنتیکی در ساختار ژن‌های آن رنگ‌های خاصی مانند سبز هم از این گل تولید کرده‌اند. گل داوودی 200گونه دارد که بعضی از آنها یک ساله، بعضی دیگر چند ساله و گروهی نیز علفی و گلخانه‌ای هستند. خاک این گیاه باید غنی باشد تا به‌خوبی رشد کند.
شیوه نگهداری: بهترین مکان نگهداری گل داوودی کنار پنجره، رو به آفتاب تابان است. بدون نور این گیاه از بین می‌رود. بنابراین کافی است لبه پنجره خانه از سمت داخل را داوودی‌باران کنید! تا هم منظره زیبایی ببینید و هم هوای منزل به خوبی تصفیه شود. این گیاه به رطوبت بالا نیاز دارد به طوری که رطوبت آن باید بین 50 تا 70 درصد باشد. اگر پنجره آشپزخانه شما رو به خورشید است، بهترین مکان برای قرار دادن گل داوودی، همین مکان است. به این دلیل که آشپزخانه از دیگر نقاط خانه معمولا رطوبت بیشتری دارد. بهترین خاک برای این گل، مخلوطی از خاک باغچه، خاک جنگلی و کود دامی است که البته می‌توانید از گل‌فروشی این خاک را به صورت بسته‌بندی شده خریداری کنید. این گیاه به آبیاری مناسب نیاز دارد. یکی از نشانه‌های کمبود آب این گل، بازنشدن غنچه‌های آن است. دمای ایده‌آل برای این گل، 25درجه سانتی‌گراد است.
عملکرد:این گل، عامل از بین برنده آلاینده  بنزن است. این ترکیب در انواع چسب، پلاستیک‌ها و مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها وجود دارد. بنابراین حتی استفاده از آن در کارخانه‌های تولید این مواد می‌تواند به سلامت کارگران کمک کند.
7682-2-orig.jpg
ژربرا، پاک‌کننده تری‌کلرواتیلن
رنگ، درشتی و زیبایی گلبرگ‌های این گل، چشم را می‌دزد. ژربرا یکی از گل‌هایی است که تنوع رنگی آن فراوان بوده و شامل رنگ صورتی، گلبهی، قرمز، زرد، سفید، نارنجی و طلایی است. بنابراین حتی می‌توانید رنگ این گل را با دکوراسیون منزل نیز هماهنگ کنید. نگهداری این گل آسان است  کافی است به میزان آب و نور آن دقت کنید.
شیوه نگهداری: این گل به نور علاقه دارد و هر چه نور بیشتر باشد، این گل شکوفاتر می‌شود. به این دلیل که ذخیره هیدرات کربن گل افزایش یافته و سالم و زیبا می‌ماند. لمس شدن و افتادگی در ساقه گل نشان می‌دهد میزان نور آن کم شده است.حواس‌تان به دمای اتاق باشد. هر چه هوا سردتر شود، خطر آسیب‌دیدن آن بیشتر است. حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاه، پنج درجه سانتی‌گراد است. این گل تا دمای 25درجه سانتی‌گراد را هم به‌خوبی تحمل می‌کند اما بیش از آن ممکن است به گل آسیب برسد. رطوبت بین 60 تا 85 درصد برای آن مناسب است. بنابراین آشپزخانه، حمام درصورتی که پنجره کوچکی به سمت نور داشته باشد،مکان‌های مناسبی برای نگهداری این گل هستند. برای تامین رطوبت مورد نظر هم می‌توانید از گردپاشی آب روی گلبرگ‌ها استفاده کنید.  زمان گلدهی آن از اواخر بهار تا پایان فصل زمستان است. اگر به‌خوبی از این گل نگهداری کنید در سال از هر بوته آن می‌توانید تا 20گل برداشت کنید. ارتفاع هر شاخه گل بین 25 تا 60سانتی‌متر متغیر است.
عملکرد:این گل زیبا اصلی‌ترین تصفیه کننده هوا از نظر آلاینده تری‌کلرواتیلن است. علاوه بر اینکه ژربرا باعث تنظیم میزان رطوبت هوای داخل منزل شده و خشکی هوای  زمستان را از بین می‌برد. از سوی دیگر این گل باعث از بین رفتن  بنزن در هوای خانه شده و به این ترتیب از این نظر نیز خانه را پاک می‌کند.
3_1.jpg
صبر زرد، پاک‌کننده رنگ
اسم آلوئه‌ورا یا صبر زرد یا  شاخ بزی که از خانواده  سریشیان است، با اثرهای مثبت آن در درمان پوست گره خورده است. علاوه‌بر اینکه آن را دارویی برای رفع بعضی مشکلات گوارشی دانسته و مصرف کمپوت آن را برای درمان مشکل معده تجویز می‌کنند اما این گیاه علاوه‌بر اینکه می‌تواند در رفع عوامل بیماری‌زای معده یا پوست تاثیرگذار باشد، برای رفع آلودگی هوای منزل نیز تصفیه‌خانه خوبی است.برگ‌های گوشتی، پرآب و گسترده آن از امتیازهای مهم صبر زرد است. پرورش این گیاه آسان بوده و به‌راحتی می‌توان آن را پرورش داد و نگهداری کرد.
شیوه نگهداری: بهترین مکان نگهداری این گیاه، پشت پنجره آشپزخانه‌، رو به آفتاب است. به این دلیل که پشت پنجره رو به آفتاب آشپزخانه رطوبت کافی نیز وجود دارد. نور مورد نیاز این گیاه اگرچه متوسط است اما تابش مستقیم به برگ‌های آن مهم است. خاک این گیاه بهتر است کمی خشک باشد اما به معنی این نیست که خشکی آن درحدی باشد که باعث آسیب به گیاه شود. دلیل خشکی خاک نیز این است که آلوئه‌ورا بومی مناطق شمال آفریقا و عربستان است. دمای ایده‌آل این گیاه 19 درجه سانتی‌گراد است اما دمای بالاتر از این مقدار را نیز تحمل می‌کند. این گیاه گل هم می‌دهد و اندازه گل‌های آن گاهی تا 90سانتی‌متر هم می‌رسد. آلوئه‌ورا کاربرد زینتی و درمانی به‌ویژه برای رفع مشکلات پوستی دارد. بهترین مکان پرورش این گیاه در جزیره قشم است. به این دلیل که شرایط آب و هوایی آن مانند شرایط بومی پرورش این گیاه است.
عملکرد:صبر زرد برای از بین بردن فرمالدئید و  بنزن عالی است. علاوه‌بر اینکه آلوئه‌ورا می‌تواند آلودگی ناشی از انواع مواد شیمیایی ناشی از رنگ‌ها را نیز از بین ببرد.  درصورتی که در اثر تماس با مواد شوینده و پاک‌کننده پوست دست‌تان دچار سوختگی یا خوردگی ناشی از تماس با این مواد شد، می‌توانید با شکاف دادن برگ آلوئه‌ورا و قرار دادن آن روی جای زخم به التیام آن کمک کنید.
81h8-ZxVioS.jpg
آزالیا، پاک‌کننده آلدئیدها
این گل، گران و نگهداری آن هم بسیار سخت است اما زیبایی و ویژگی آن از نظر تاثیر این گل بر سلامت به قدری جذاب و مهم است که می‌توان برای این دو ویژگی هزینه کرد. نکته جالب درباره این گل، نیاز او به سرماست. به همین دلیل هم در فصل‌های گرم سال بهترین مکان نگهداری آن زیرزمین نورگیرخانه است. تنوع رنگی این گل از طیف سفید، گلبهی و صورتی تا قرمز تند است. به آزالیا،  خرزهره هندی نیز می‌گویند. ارتفاع این گل به پنج‌متر هم می‌رسد. این گیاه بومی شمال شرق آمریکاست.
شیوه نگهداری: خرزهره هندی به نور متوسط نیاز دارد. بنابراین بهترین مکان نگهداری آن پشت پنجره‌ای پرنور با نور غیرمستقیم است. رطوبت یکی از نیازهای اصلی این گیاه بوده و باید در هوایی با رطوبت 70 تا 90درصد نگهداری شود. بنابراین برای تامین این میزان رطوبت در هوای خشک و سرد شهرها به غبارپاشی آب روی برگ‌ها نیاز است. این گیاه باید به خوبی آبیاری شود اما آبیاری آن باید با آب باران، آب برفک یخچال یا آب جوشیده سردشده انجام شود. به این دلیل که املاح این آب‌ها کم بوده و به آزالیا آسیب نمی‌رسد. اگر وضعیت آبیاری آن مناسب نباشد، غنچه‌ها باز نمی‌شوند. اگر با آبیاری مناسب غنچه‌ها باز نشد، مشکل هوای گرم خانه است که باید آن را سرد کنید. برای این کار آزالیا را پشت پنجره پرنور اما دور از وسایل گرمایشی قرار دهید. بهترین دمای نگهداری این گیاه، 20درجه سانتی‌گراد است. برای کوددهی به آن نیز مخلوط پیت‌ماس، خاک برگ تهیه شده از برگ کاج و کود دامی مناسب است. زمان کوددهی آن از فروردین تا شهریور است.
عملکرد:آزالیا تصفیه‌کننده هوای منزل از لوث وجود آلدئیدها به‌ویژه فرمالدئید است. بنابراین اگر وسایل چوبی البته نه از نوع اصل، بلکه انواع ساخته شده از مخلوط براده چوب و چسب دارید، با نگهداری آزالیا می‌توانید تاحدی خیال‌تان را از اثر نامطلوب مواد درون این نوع وسایل چوبی راحت کنید.
نکته‌های باریک از ریشه
انتخاب شما درست است؛ چند عدد گلدان زیبا برای تصفیه هوای منزل خریده‌اید اما با شیوه درست نگهداری از آنها آشنا نیستید. به این ترتیب گیاه را از ریشه می‌خشکانید! به این ترتیب نه‌تنها به هدف‌تان که پاک‌سازی هوای خانه است نرسیده، بلکه یک موجود زنده را نیز از بین برده‌اید. برای نگهداری بهتر از گل و گیاه آپارتمانی‌تان به چند نکته دقت کنید.
انتخاب و نگهداری
  • فضای مورد نیاز برای هر گلدان نکته مهمی است. برای انتخاب این فضا باید به چند نکته دقت کرد.
  • گستردگی: بعضی از گل‌های به دلیل گستردگی برگ‌های‌شان نیاز به فضای کافی دارند. این فضا باید برای رشد گیاه فراهم شود تا رشد گیاه مختل نشود.
  • نور: هر گلدان نیاز به نور کافی دارد. بنابراین باید مکان و فضای مناسب درنظر گرفته شود.
  • تنفس گیاهی: هر گیاه باید فضای مناسب برای دریافت اکسیژن برای فتوسنتز بیشتر و بهتر داشته باشد. بنابراین برای نفس کشیدن هر گیاه نیز باید فضای مناسب درنظرگرفته شود.
  • بر این اساس و با توجه به نکته‌هایی که به آن اشاره شد، به طور معمول بهترین فاصله بین هر گلدان 25 تا 30 سانتی‌متر است اما این فاصله بسته به گستردگی برگ‌ها می‌تواند تا 50سانتی‌متر نیز افزایش یابد. استاندارد استفاده از گیاهان تصفیه‌کننده هوا به ازای هر 10 مترمربع در منزل نیز برابر با دو عدد گلدان است.
  • برای آنکه بهتر تصفیه شود
  • نوعی گلدان انتخاب شده نیز مهم است. برای این منظور به چند نکته دقت کنید:
  • تنوع: برای آنکه فضا زیباتر شود بهتر است یک گلدان گلدار را درکنار یک گلدان بدون گل قرار دهید. این تنوع از نظر ساختار هم باید رعایت شود. به این معنی یک گلدان با برگ‌های گسترده بهتر است در کنار گلدانی با اندازه کوچک قرار گیرد.
  • آفت: بعضی از گیاهان ممکن است زمینه‌ساز بروز آفت درگیاه دیگری شوند.هنگام خرید گل به این نکته توجه کنید که گیاهان زمینه‌ساز بروز آفت برای یکدیگر نشوند. علاوه براینکه شیوه نادرست نگهداری گیاهان خود عاملی برای ایجاد آفت است. بنابراین همراه با خرید هر گل، باید شیوه درست نگهداری آن را بدانید. برای مثال، در بنفشه آفریقایی، آبیاری بیش از حد و رطوبت بالا عاملی برای ایجاد آفت در این گیاه  است.
  • تمیزکاری: گل و گیاه هم مانند انسان نیاز به نظافت دارد. از گلدان وزیرگلدانی استفاده کنید که به‌راحتی قابل تمیز کردن باشند. به این ترتیب زیرگلدانی و گلدان کانون آلودگی نخواهند شد.