تلویزیون

حرف مردم

نویسنده: مریم محمدی
اگر نگاهی به كارنامه محمد فیلی بیندازیم با رنگین كمانی از نقش‌های سیاه و سفید و خاكستری، طنز و شیرین مواجه می‌شویم. از بیسم بیك و نسیم بیك «روزی روزگاری» گرفته تا شمر «مختارنامه» و تلخك «پشت كوه‌های بلند». او این شب‌ها در سریال گسل كه ساعت 10شب روی آنتن شبكه یك می‌رود، بازی می‌كند...
 اگر نگاهی به كارنامه محمد فیلی بیندازیم با رنگین كمانی از نقش‌های سیاه و سفید و خاكستری، طنز و شیرین مواجه می‌شویم. از بیسم بیك و نسیم بیك «روزی روزگاری» گرفته تا شمر «مختارنامه» و تلخك «پشت كوه‌های بلند». او این شب‌ها در سریال گسل كه ساعت 10شب روی آنتن شبكه یك می‌رود، بازی می‌كند. به همین بهانه با او درباره این سریال و كارهای دیگرش، گفت‌و‌گو كردیم.
 • این روزهای محمد فیلی چگونه سپری می‌شود؟
این شب‌ها سریال «گسل» كه در آن بازی كرده‌ام، در حال پخش است. نقشی هم در سریال «هاتف» دارم كه بخشی از آن به‌زودی در كربلا فیلمبرداری می‌شود. برنامه فیلمبرداری در كربلا فشرده است و باید در عرض یك هفته تمام شود. در این سریال نقش یك پدر مذهبی و پایبند به اصول را بازی می‌كنم.
 • از سریال «گسل» بگویید و نقشی كه در آن ایفا كردید؛ نقش پدری بد اخلاق و یك دنده؟
(خنده) معمولا آن‌هایی كه در شهرها و روستاهای كوچك زندگی می‌كنند تقریبا همین ویژگی‌ها را دارند. البته روستای سریال كاملا خیالی است؛ نامی ندارد. این شخصیت بیشتر به مسائل سنتی پایبند است.
 • پخش سریال با تغییرات در كابینه دولت و رأی اعتماد مجلس به آن مصادف شد. فكر می‌كنید این همزمانی، باعث دقت بیشتر مخاطبان یا حساسیت بیشتر مسئولان هم شده؟
در چنین شرایطی طبیعتا مخاطبان بیشتر كنجكاو و پی گیر سریال می‌شوند. شاید حتی حرف‌هایی باشد كه مردم می‌خواهند بگویند، اما نمی‌توانند و حالا از طریق سریال گفته می‌شود. البته همزمانی پخش این سریال و جریان انتخاب كابینه كاملا اتفاقی بود.در واقع قرار بود‌ماه رمضان سال گذشته پخش شود، اما به آن زمان نرسید.
 • تاكنون سریالی نداشتیم كه بخواهد اسرار یك سیاستمدار را بازگو كند. گسل سریالی است كه این جسارت را به خرج داد و فضای خانوادگی یك سیاستمدار را به نمایش كشید. با این همه بگوییدچگونه نقش پدر آقای اعتبار را بازی كردید با توجه به اینكه یك سیاستمدار بود؟
به تنهایی نمی‌توانستم این كار را انجام بدهم. این كار به كمك فیلمنامه و كارگردان انجام شد. البته برای خودم این شخصیت تازگی داشت و به نوعی چالش برانگیز بود. به همین دلیل دوست داشتم این نقش را ایفا كنم. این را هم بیفزایم كه تازگی نقش برای خودم بسیار مهم است. همیشه دوست دارم نقش هایم با هم فرق كنند.
 • كار با بازیگران دیگر چطور بود؛ با توجه به تركیب خوب بازیگران با سابقه و جوان و البته كارگردان این كار آقای بذرافشان ؟
آقای بذر‌افشان كارگردان بسیار خوبی هستند. از ابتدای شروع كار تا انتهای آن انرژی خوبی داشتند. این نشان می‌دهد كه با علاقه‌مندی كارگردانی می‌كنند. دكوپاژ بسیار روان و خوبی نیز داشتند. این باعث می‌شود كه همه عوامل احساس راحتی كنند و با كار كنار بیایند.
 • بازخوردها راضی‌كننده است؟
بله! خدا را شكر خیلی خوب بود. بسیاری از مردم سریال را نگاه می‌كنند و در تماس‌هایی كه داشتند، نسبت به سریال اظهار نظرهای جالبی می‌كنند.
 • بعضی‌ها می‌گویند نقش فروشی و باند بازی سبب شده تا خیلی از بازیگران كاربلد و پیشكسوت بیكار باشند. درست است؟
متأسفانه امروزه تعدادی جوان گمنام هستند كه تنها در فكر خودنمایی هستند. به همین دلیل پول می‌دهند و نقش می‌خرند و بازیگر می‌شوند. این در حالی است كه بسیاری از بازیگرانی كه سال‌ها در زمینه بازیگری تجربه و دانش و مهارت اندوخته‌اند، بیكار مانده‌اند.
 • البته اكنون سریال‌هایی در دست ساخت و تولید است و برخی مشغول به‌كار شده‌اند.
سال گذشته در بازدیدی كه مسئولان رسانه ملی از سریال «گسل» داشتند، گفتند برای ایام نوروز 200سریال و... را كلید می‌زنیم و صد در صد فردی بیكار نمی‌ماند، اما هم‌اكنون می‌بینیم كه هنوز از این وعده خبری نیست. متأسفانه همه كهنه كارهای این حرفه بیكار هستند.
 • وقتی به كارنامه هنری شما نگاه می‌كنیم با توجه به علاقه‌ای كه به تاریخ دارید، می‌بینیم كه دركارهای تاریخی زیادی ایفای نقش كرده‌اید.دوست دارید باز هم در این قبیل كارها بازی كنید؟
بله! به تازگی قرار داد كاری را به كارگردانی آقای بیژن میرباقری بسته‌ام كه آن هم تاریخی و مربوط به وقایع دوران پیش از انقلاب است. به تاریخ خیلی علاقه دارم. وقتی كتابی تاریخی می‌خوانم انگار وارد تاریخ می‌شوم.به‌عنوان یك ایرانی واقعا خودم می‌بالم از اینكه با همه فراز و نشیب‌های زیاد، تاریخ پرشكوهی داشته‌ایم.
 • از ابراز محبت مردم نسبت به‌خودتان خاطره‌ای دارید؟
بله! به شهرهای مختلف ایران مرتب دعوت می‌شوم. مردم ما خیلی خوب هستند. واقعا اگر مهر و محبت مردم نباشد ما بازیگران نمی‌دانیم چه باید بكنیم! آن قدر كه مردم به ما لطف دارند، دولت مردان ما را تحویل نمی‌گیرند!
 • اگر بازیگر نمی‌شدید سراغ چه شغلی می‌رفتید؟
به نقشه كشی خیلی علاقه داشتم. اگر بازیگر نمی‌شدم دوست داشتم رشته ساختمان را ادامه می‌دادم؛ چون در دبیرستان هم در همین رشته تحصیل كردم. با این حال مسیر زندگی‌ام تغییر كرد. بعد از سربازی مشغول تئاتر شدم. قبل از انقلاب 7سال از وقت خودم را صرف كار در تئاتر خانه فرهنگ شماره 3شیراز و ژیمناستیك كردم. من و محمود پاك نیت در گروه تئاتری با نام «تلاش» همكاری می‌كردیم. در تمام این 7سال با محمود بودم.
 • بزرگ‌ترین دغدغه و كار نا تمام‌تان در زندگی چیست؟
دوست دارم خاطراتم را بنویسم تا بعضی‌ها بدانند كه چه سختی‌هایی را پشت سر گذاشتم. امیدوارم روزی همه مردم از گرفتاری‌ها رهایی پیدا كنند و زندگی خوب، سالم و مرفهی داشته‌باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code