تعطیلات طبیعی

نویسنده: سها دادمند
انتخاب با شماست؛ اینكه بخواهید برای سلامت جسم و روان‌تان باشگاه ورزشی، یكی از اتاق‌های خانه، پارك یا... را انتخاب كنید. درهر صورت تلاش كرده‌اید تا به شیوه‌ای كه به‌نظرتان بهترین روش می‌رسد، بدن را به تحرك واداشته و ضمن سوزاندن كالری‌های اضافی، فكر و خیال‌های ناخوشایند را هم آب كنید و از بین ببرید، اما فواید ورزش كردن در هوای آزاد، بیش از ورزش در فضای بسته است...
 انتخاب با شماست؛ اینكه بخواهید برای سلامت جسم و روان‌تان باشگاه ورزشی، یكی از اتاق‌های خانه، پارك یا... را انتخاب كنید. درهر صورت تلاش كرده‌اید تا به شیوه‌ای كه به‌نظرتان بهترین روش می‌رسد، بدن را به تحرك واداشته و ضمن سوزاندن كالری‌های اضافی، فكر و خیال‌های ناخوشایند را هم آب كنید و از بین ببرید، اما فواید ورزش كردن در هوای آزاد، بیش از ورزش در فضای بسته است. بنابراین تا جایی كه می‌توانید در هر فرصتی، به‌ویژه تعطیلات پایان هفته، زمانی را برای ورزش بیرون از خانه اختصاص دهید. این فضای آزاد می‌تواند پارك یا هر فضای خارجی، غیراز فضای بسته اتاق یا باشگاه باشد‌ اما برای این گردش كوتاه، به لوازم مناسب نیاز دارید. ببینیم این لوازم چیست و بدن ما بعد از ورزش در فضای باز، چه تغییرات مثبتی پیدا می‌كند.

كوله‌بار ورزش را كم و مفید پر كنید
لباس ورزشی پوشیده‌اید‌ اما همه لوازم را نمی‌توانید به‌خودتان آویزان كنید و راهی ورزش شوید! درست است كه گاهی همان لباس ورزش و عینك آفتابی‌ كه به چشم‌تان زده‌اید و بطری آب به‌نظر كافی است‌ اما برای ورزش مفید و حرفه‌ای، اینها حداقل لوازم است. پس كوله‌ را خوب و مفید ببندید.

پر نكنید
اگر برای فرزندتان كوله ورزش آماده می‌كنید، حواس‌تان باشد كه وزن كوله آنها باید حداكثر 10تا 15 درصد  از كل وزن بدن آنها را دربرگیرد.

كلاه ایمنی
اگر پارك یا مسیری را انتخاب می‌كنید كه مطمئن هستید امكان دوچرخه یا اسكیت‌سواری در آن فراهم است، حتما كلاه ایمنی همراه خود ببرید.
آمارها نشان می‌دهد 58درصد از آسیب‌های وارد شده به سر در دوچرخه یا اسكیت‌سواری در افرادی دیده می‌شود كه از این كلاه استفاده نكرده‌اند.

كلاه آفتابگیر و كرم
قبل از خروج از خانه باید كرم ضد‌آفتاب بزنید‌ اما وقتی مدت زمان ورزش شما در فضای آزاد بیش از یك ساعت باشد، باید كرم ضد‌آفتاب را تمدید كنید. علاوه براینكه ممكن است در ابتدای مسیر، آفتاب به‌قدری نباشد كه به كلاه نیاز داشته باشید‌ اما بعد از كمی پیاده‌روی سر و كله آفتاب پیدا شود. پس كلاه نخی نقاب‌دار فراموش نشود.

قدم شمار
اگر تلفن همراه یا ساعت‌تان این وسیله را دارد، حتما آن را با شروع ورزش روشن كنید. اینكه در پایان ببینید برای مثال چند صد قدم راه رفته‌اید، حس خوبی پیدا می‌كنید و شما را به تكرار ورزش تشویق می‌كند.

توپ كوچك
اگر فرزندتان همراه شما برای ورزش می‌آید، حتما توپ كوچكی با خودتان ببرید. فوتبال یا والیبال از ورزش‌های كالری‌سوز است.

 تلفن و شارژر را ببرید
این توصیه شاید برای همه ما كه بدون موبایل قادر به زندگی نیستیم! تكراری باشد، ولی به هر حال تلفن همراه، شارژر و هندزفری را فراموش نكنید. گوش كردن به موسیقی حین ورزش نشاط ورزش را چند برابر می‌كند.

ژاكت ورزشی ببرید
هوای فصل پاییز متغییر است. علاوه براینكه بعد از پیاده‌روی یا دویدن، حتما نیاز به دقایقی استراحت دارید.
برای اینكه تعرق باعث سرماخوردگی‌ نشود، حتما ژاكت ورزش با خودتان ببرید.

پنج ویژگی ورزش در فضای باز
كالری بیشتری می‌سوزانید
بدن شما باید با عوامل بیرونی، مقابله كند. ساده‌ترین آنها جریان مخالف هواست.

تنظیم دمای بدن و در نتیجه سوختن كالری بیشتر
ترشح هورمون‌های شادی‌آور بیشتر
افزایش ترشح سروتونین و دوپامین
افزایش ترشح اندورفین‌ها

با انگیزه و انرژی بیشتری ورزش می‌كنید
افزایش میزان انگیزه برای انجام كارهای دیگر
افزایش شجاعت، جدیت و تمركز در كارهای دیگر

افزایش توان عملكرد سامانه ایمنی بدن
به‌دلیل حضور در طبیعت و انرژی مثبت ناشی از آن به‌دلیل تماشای رنگ‌های موجود در طبیعت و نشاط ناشی از آن

تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن
كاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از سبك زندگی نادرست
كاهش استرس و اضطراب به‌دلیل دریافت ویتامین D كافی

بازی آزاد، زندگی آرام
همیشه هم نباید بچه‌ها را محدود به انجام بعضی ورزش‌ها كرد. آزادی و انتخاب نوع بازی در طبیعت و پارك نیز ویژگی‌های تربیتی- سلامتی خودش را دارد. با این ویژگی‌ها آشنا شویم.

سلامت روان
بچه‌ها باید با همسالان‌شان ‌ یا به تنهایی، در طبیعت بازی كنند. بازی باعث تغییر روحیه آنها، كاهش و كنترل بیش‌فعالی و همچنین كنترل استرس و اضطراب در پایان هفته، پس از یك هفته كاری می‌شود.

سلامت جسم
تحرك بدنی، جلوگیری از اضافه وزن، تحریك اسكلت استخوانی برای استخوان‌سازی، چابكی و چالاكی جسمی و تنظیم ترشح هورمون رشد.

مهارت حل مسئله
قرار گرفتن در شرایط تصمیم‌گیری و ضرورت تفكر و انتخاب، افزایش خلاقیت، افزایش مهارت برنامه‌ریزی، هماهنگی و بازی.

سلامت احساسی
ایجاد و تقویت حس همیاری و همكاری، اعتماد به نفس و برقراری ارتباط مؤثر با همسالان از هر دو جنس.

مهارت‌های اجتماعی
اثرگذاری و اثرپذیری مثبت از همسالان، یادگیری مهارت مشاركت، كمك و همراهی و رسیدن به بلوغ اجتماعی.

مهارت بازی
افزایش خلاقیت، امكان یادگیری و كشف بازی‌های جدید، بالا رفتن مهارت‌های فردی در بازی‌ها، ایجاد و تقویت حس‌رؤیا و داستان‌پردازی.


پارك، دوای درد جسم و روان
بارها منظره قدم زدن آرام پیرمرد یا پیرزنی را با عصا در پارك دیده‌اید. حتما در كنار آن صدای خنده‌های بلند كودكانی را هم كه با توپی سرگرم بازی هستند، شنیده‌اید. از سوی دیگر، سكوت شخصی را هم كه روی صندلی پارك نشسته و غرق در مطالعه است، دیده‌اید. خلاصه اینكه، شاید بتوان پارك را فضا یا نمونه كوچكی از سبك زندگی امروز دانست. ورزش كردن در پارك، یكی از توصیه‌های بسیاری از روانشناسان است. می‌دانید چرا؟

آرامش حضور در فضای باز و تأثیر‌های طبیعی روی روان
بازیافتن توجه، به‌ویژه برای آنهایی كه تنها هستند و برای كودكانی كه درحال ورود به اجتماع هستند، بسیار مهم است. حضور در فضای آزاد امكان برقراری ارتباط، كنترل رفتارها در تعامل با دیگران و تبادل اطلاعات را فراهم می‌كند.

كاهش استرس
به گفته روانشناسان، افرادی كه روزی نیم ساعت در پاركی شلوغ، قدم می‌زنند؛ حتی اگر با دیگران صحبت هم نكنند، احساس استرس و اضطراب‌شان برطرف می‌شود. نگاه كردن به رنگ‌های طبیعت نیز از دیگر دلایل كاهش استرس است.

تشویق برای ورزش
اگر به قصد ورزش كردن هم به پارك نرفته باشید، با دیدن افرادی كه ورزش می‌كنند ‌ یا وسایل ورزشی موجود در پارك یا اصلا فضای باز و خوب پارك، ناخودآگاه میل به ورزش كردن در شما زنده می‌شود. ورزش روزانه به‌مدت یك ساعت تأثیر بسزایی در ایجاد تناسب در توده بدنی دارد.

آرامش ذهن
وقتی ذهن‌تان آشفته است؛ وقتی نمی‌توانید تصمیم بگیرید؛ وقتی كلافه و عصبی هستید، بهترین كار بیرون رفتن از خانه و قدم زدن یا حتی نشستن در پارك است. فضای پارك، آرامش و وسعت آن به شما كمك می‌كند دوباره آرامش‌ به ذهن‌تان بازگردد.

كسب انرژی از نور آفتاب
افزایش جذب ویتامین: قرار گرفتن درمعرض اشعه مافوق B خورشید باعث تركیب(سنتز) بهتر ویتامین D و جلوگیری از خطر ابتلا به پوكی استخوان می‌شود.

كاهش دوره بیماری
بعضی‌ها وقتی بیماری می‌شوند، از خانه بیرون نمی‌روند. درحالی‌كه چند روز بعد از گذر از اوج دوره بیماری باید از خانه بیرون بروند. حضور در فضای پارك و قرار گرفتن درمعرض نور آفتاب باعث تسریع روند درمان به لحاظ جسمی و روانی می‌شود. بهتر است درهمین شرایط ورزش‌های سبكی مانند پیاده‌روی آرام را شروع كنند.

بهبود خواب
قرار گرفتن درمعرض نور آفتاب، چرخه طبیعی بدن را تنظیم می‌كند. درواقع روی مراكز حساس برای تنظیم خواب و بیداری تأثیر می‌گذارد. فعالیت روزانه زیر نور آفتاب، مانع از احساس افسردگی، كسلی، بدخوابی یا بی‌خوابی به‌ویژه از غروب به بعد می‌شود.

سندرم آسیب كامپیوتر
درحال حاضر همه افراد، به میزان مختلف از لپ‌تاپ، تبلت و تلفن همراه استفاده می‌كنند‌ اما یكی از راهكارهای جلوگیری از آسیب ناشی از نور مصنوعی این وسایل، قدم زدن زیر نورآفتاب است. نور طبیعی آفتاب به سلامت سلول‌های شبكیه چشم كمك می‌كند.

درمان درختی
كاهش خطر حمله قلبی: وقتی به فضاهای شهری یا خارج از شهری‌ می‌روید، فضای سبز مصنوعی یا طبیعی باعث آرامش و تنظیم آهنگ ضربان قلب‌تان‌ می‌شود. علاوه براین باعث تنظیم میزان فشار هم می‌شود. همه این عوامل روی آرامش كلی بدن مؤثر است.

جلوگیری از ابتلا به بیماری‌
آرامش ناشی از ارتباط با طبیعت باعث جلوگیری از ابتلا به اختلال‌های روانی می‌شود. علاوه بر این باعث بهبود عملكرد سامانه ایمنی بدن شده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های فصلی، آنفلوآنزا و مشكلات گوارشی ناشی از اضطراب و استرس را پایین می‌آورد. در افراد مبتلا به اینگونه بیماری‌ها نیز حضور در پارك و انجام ورزش‌های سبك باعث كنترل علائم و تسریع روند درمان می‌شود.

حمام ژاپنی
ژاپنی‌ها به پیاده‌روی در طبیعت حمام سبز ژاپنی می‌گویند. به عقیده آنها، قدم زدن در طبیعت و ورزش كردن در فضای‌های طبیعی، درست مانند حمام كردن با آبگرم، آرام‌بخش است. بنابراین آنها یكی از راهكارهای درمان مشكلات جسمی و روانی را ارتباط بیشتر و مؤثر با طبیعت می‌دانند.

روانشناسی
به امنیت پناه ببرید

همه ما، در طول روز ممكن است بارها امنیت و آرامش‌مان به هم بخورد؛ گاهی با یك حرف ساده و گاهی با یك اتفاق تكان‌دهنده. اگرچه میزان اثر اتفاق پیش‌آمده متفاوت است‌ اما درنهایت با به هم خوردن امنیت‌مان دچار استرس و اضطراب می‌شویم. گاهی این اضطراب شكل درماندگی به‌خود گرفته و گاهی با چند راهكار ساده برطرف می‌شود. ببینیم در زمانی كه امنیت‌مان به هم خورده و دچار استرس می‌شویم، چه باید بكنیم؟

توقف و تنفس
 چند نفس عمیق بكشید. چشم‌های‌تان را ببندید و به نفس‌های‌تان فكر كرده و آن را بشمارید. برای چند ثانیه به همین شیوه ادامه دهید تا بتوانید مانع از سكته قلبی یا هر واكنش ناگهانی دیگر بدن شوید.

یك فنجان چای
 اگر اتفاق پیش آمده درحد فاجعه نیست، با ریختن یك فنجان چای، سعی كنید حواس‌تان را پرت كنید.

تغییر مكان
از مكانی كه در آن قرار دارید، دور شوید. سعی كنید به تنهایی یا ترجیحا با یك دوست صمیمی یا درصورت امكان، یكی از اعضای خانواده، از محل خارج شده و مسافتی را پیاده بروید تا اضطراب‌ و استرس‌تان كنترل شود.

ارتباط‌تان را قطع كنید
اگر می‌دانید همین حالاست كه با تماس‌های تلفنی پی‌درپی دیوانه‌تان كنند! تلفن همراه را خاموش و تلفن خانه را هم از پریز بكشید. هرگونه راه ارتباطی با دیگران را قطع كنید.

به افراد امن پناه ببرید
اگر دوستی دارید كه با او احساس امنیت و آرامش می‌كنید، با او تماس بگیرید. پیش او بروید یا از او بخواهید نزد شما بیاید. اگر امكان حضور وجود نداشت، با او صحبت كنید.

موسیقی گوش كنید
اگر از اتفاق پیش‌آمده مضطرب و غمگین هستید و نمی‌توانید گریه كنید، سعی كنید موسیقی غمگین گوش كنید تا گریه كنید.

فكر كنید
شرایط شما ممكن است بسیار اضطراب‌آور و غمبار باشد.بنابراین سعی كنید در این شرایط برای فكر كردن از فردی مطمئن كمك گرفته ‌یا سعی كنید با تمركز، خودتان تصمیم بگیرید.

با افرادی كه دوست دارید، باشید
وقتی در شرایط اضطراب یا استرس‌زا قرار دارید، فقط باید افرادی كه شما با آنها احساس آرامش می‌كنید، در كنارتان باشند. پس هیچ اشكالی ندارد كه در جمع‌های دیگر حاضر نشوید یا نخواهید غیراز افراد امن، دیگران را ملاقات كنید.

بخوابید
از روانپزشك كمك بگیرید و با داروی خواب‌آوری كه تجویز كرده، بخوابید. یكی از راهكارهای كنترل استرس و اضطراب، خوابیدن و فاصله گرفتن از شرایط است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code